!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '502434301318061'); fbq('track', 'PageView');
 
Suche
  • Admin

Kdo je povinen podávat v Německu daňové přiznání?

Aktualisiert: 22. Mai 2021

Začal jsem pracovat v Německu. Musím tam podávat daňové přiznání? Tak zní jeden z nejčastějších dotazů, se kterým se na nás obracíte.


Odpovědět na takto obecnou otázku není možné. Zda má pracovník povinnost odevzdat daňové přiznání, lze říct až po individuálním posouzení konkrétního případu. Existuje totiž celá řada podmínek, podle kterých se tato povinnost posuzuje. Je tedy rozhodně vhodné mít tuto skutečnost na paměti a zjistit si dopředu, do jaké kategorie patříte.


Povinně podat daňové přiznaní musí každý, kdo má více zdrojů příjmů


Kdo je, mimo jiné, povinen podávat daňové přiznání?

- poplatník, který měl kromě samotné mzdy ještě další příjmy v Německu, například příjem z pronájmu, a to více než 410 € za rok

- pracovník, který pobíral mzdu od více zaměstnavatelů

- živnostníci

- ten, komu se změnila životní situace, a tím i daňová třída

- ten, kdo pobíral kromě mzdy ještě jiné dávky, například nemocenskou, dávky v nezaměstnanosti apod.


O přeplatek na daních můžete žádat až 4 roky zpětně


Pokud se Vás netýká ani jedna z výše uvedených možností, je docela dobře možné, že podávat daňové přiznání nemusíte. Je ale zároveň pravděpodobné, že by se Vám to vyplatilo, protože máte na daních přeplatek, o jehož vrácení můžete požádat. Daňový základ totiž můžete snížit o peníze vynaložené na cesty do práce, za ubytování, soukromé pojištění ad. V tomto případě to můžete udělat až čtyři roky zpětně.

11 Ansichten0 Kommentare

Aktuelle Beiträge

Alle ansehen