!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '502434301318061'); fbq('track', 'PageView');
 

Německé přídavky (Kindergeld) jsou oblíbeným bonusem pro cizince pracující v Německu. V roce 2021 je jejich výše 219 € na první a druhé dítě, 225 € na třetí dítě a od 4. dítěte 250 € za měsíc.

Kdo má nárok na Kindergeld?

Na Kindergeld mají nárok všechny děti od narození až do 18 let, v případě studentů pak do 25 let. To platí i pro děti pendlerů, to znamená pro děti, které bydlí v České republice a jejichž rodič jezdí za zaměstnáním do Německa.

Žádat o přídavky mohou rodiče (nebo jiní zákonní zástupci), které mají s dítětem společnou domácnost a jsou v Německu registrováni jako plátce daní bez omezení. V případě rozvodu tak například nemůže pobírat přídavky otec pracující v Německu, jehož dítě bydlí v ČR v domácnosti s matkou. Požádat o ně ale může v tomto případě matka.

O Kindergeld je možné žádat jen 6 měsíců zpětně, v případě nové práce v Německu je tedy rozhodně namístě neotálet s podáním žádosti.

Kindergeld a české přídavky na děti

Německé přídavky je možné čerpat i v případě, když je pobíráte v ČR. Německo Vám Kindergeld o tuto částku pokrátí. Rozhodnutí českého orgánu o přídavcích je tak jedním z dokladů, který je k vyřízení žádosti potřeba.

Jaké dokumenty budu, mimo jiné, k vyřízení německých přídavků potřebovat?

  • rodné listy

  • potvrzení o studiu u dětí, které po 18. roce ještě studují

  • potvrzení německého zaměstnavatele

  • potvrzení (zamítnutí) přídavků v ČR

  • potvrzení o tom, že bydlíte ve společné domácnosti s dítětem ad.

Pozor na změny

Německé Familienkasse, která výplatu dávek provádí, je třeba neprodleně nahlásit každou změnu, která může mít vliv na čerpání přídavků.

Chcete vědět, zda máte na Kindergeld nárok? Chcete o ně požádat?

Pak mě neváhejte kontaktovat, se vším Vám ráda pomůžu.